SETI@home Klasik

SETI@home Klasik: Tarihçe

Bugün, (15 Aralık 2005) tarihteki en büyük bilgisayarlı hesaplama işlemini gerçekleştiren SETI@home Klasik projesini sonlandırarak, ana bilgisayarı kapattık. SETI@home, ilk gönüllü bilgisayarlı hesaplama projesi değildi; -proje, Great Internet Mersenne Prime Search ve Distributed.net projelerinden öndeydi- fakat halkın hayal gücü tarafından kabul edildi ve Folding@home, Climateprediction.net ve diğer ortaya çıkan projelere hazırlık açısından muazzam bir popülerliğe kavuştu. Aşağıda okuyacaklarınız, SETI@home’un kısa bir öyküsü ve katkıda bulunan belirli insanların –kuşkusuz ki tamamı değil- listesidir.

SETI@home düşüncesi, 1994’ün sonlarında Seattle’da, David Gedye ve Craig Kasnov arasındaki bir görüşme sırasında ortaya çıktı. Gedye bununla ilgilendi ve kendisini SERENDIP SETI projesine Arecibo Gözlemevi tarafından sağlanan potansiyel verilerin desteklediği, UC Berkeley Uzay Bilimleri Laboratuvarı’nda (SSL) çalışan Dan Wetheimer’e yönlendiren, UW astronomi profesörü Woody Sullvivan’la bağlantı kurdu. Gedye ayrıca, dağıtık bilgisayarlı hesaplama uzmanı olan, Berkeley bilgisayar uzmanı David Anderson’la da bağlantıya girdi.

Çekirdek grup, Gedye, Sullivan, Wertheimer ve Anderson, bilimsel ayrıntılar üstünde çalışmak ve projenin temelini atmak için, 1995’den 1998’e kadar periyodik olarak bir araya geldiler. Bu fikri büyük firmalara anlattılar ama başarısız oldular. Bu süreçte, Anderson (evindeki bir SGI iş istasyonunda çalışabilen) bir prototip istemci/sunucu (client/server) mimarisi geliştirdi. Ayrıca yine kendisi ve Gedye, ekran koruyucu grafiklerinin birçok varyasyonunu da gerçekleştirdiler.

1997’de, (Gedye’nin çalıştığı İnternet grubu) Starwave, projeye 10 bin dolar bağışladı. Bu bağış, Wertheimer tarafından tasarımı yapılan ve Jeff Cobb tarafından çalışmaya hazır hâle getirilen veri analiz kodlamasının geliştirilmesini finanse etti. Cobb ayrıca, Arecibo’da konuşlandırılıp, bantlara veri kaydedecek olan “veri kaydedici” üzerine çalışmaya başladı.

1998’de, The Planetary Society (TPS)’de çalışan Lou Friedman ve Charlene Anderson’un çabaları sayesinde, Paramount Pictures, TPS tarafından ayarlanan 50 bin dolar bağışladı. Bu noktada projenin formasyonu ortaya çıktı: Bilimsel tarafı Wertheimer’ca, yönetimi ise David Anderson tarafından devam ettirilecek ve SSL’de (Berkeley Uzay Bilimleri Laboratuvarı) konuşlandırılacak bir proje... İki anahtar katılımcı eklendi: Bilimsel temele ve yazılıma katkıda bulunan, SSL’de görevli Araştırmacı Astronom Eric Korpela ve SSL’de programcı ve sistem yöneticisi olarak çalışan Matt Lebofsky. Bu grup, (Anderson, Wertheimer, Cobb, Korpela ve Lebofsky) SETI@home projesinin çekirdeğini oluşturdular.

Haziran 1998’de Anderson, en son halinin daha fazlasını oluşturacak olan (Informix veritabanına dayalı) istemci/sunucu kodlamayı ve Windows grafiklerini geliştirdi.

Kyle Granger, Windows versiyonunu (kurulum ve ekran koruyucu) oluşturmak üzere görevlendirildi. Charlie Fenton ise, istemci yazılımı Macintosh OS 7/8/9 ve sonraki OS X’a uyarladı (Charlie, sistemin tümünde büyük rol oynadı).

Mayıs 1999’da, aylarca süren testlerin ardından projeyi başlattık. Ron Hipschman, web sitesinin içeriğini hazırladı. Aylar sonra katılım hızla yükselince, performans sorunlarıyla uğraştık: Sun Microsystems, sunucu donanımlarına yönelik büyük bağışlarda bulundu.

UC Digital Media Innovation programından birçok kez ödenek aldık. Bu bize birkaç part-time yardımcı bulmamızı sağladı: Web geliştirmelerini yapan Eric Person ve veritabanını yöneten (ve hâlâ yönetmeye devam eden) Bob Bankay.

Atari’den Cray’e kadar değişen mimarilerde çalışacak SETI@home versiyonları üzerine talepler ortaya çıkmıştı. Hiram Clawson, bu uyarlama etkinliğini gönüllü olarak yönetti ve fantastik bir iş yaptı; SETI@home, yaklaşık 40 farklı platformda çalışıyordu.

1999’un sonlarında, altyapı üzerine çok fazla zaman harcandığı ama bilimsel temele fazla zaman ayrılmadığı barizdi. 2000 yılında Anderson, SETI@home’u yönetmeye devam ederken, SETI@home’un bu altyapıyı kullanması amacıyla United Devices şirketine katıldı. Fakat başarılı olamadı ve Anderson 2002’de United Devices’ı terkederek, Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) tarafından ödenekle desteklenen BoiNC üzerine çalışmak için tekrar SSL’ye döndü.

UC Berkeley Bilgisayar Bilimleri Laboratuvarı lisans öğrencilerinden birkaç tanesini, Eric Heien, Leonard Chung ve Peter Leiser’i ve ayrıca, Astronomi lisansüstü öğrencisi Paul Demarest’i bünyemizde görevlendirdik. 2001 ve 2002’de ‘fazlalık denetleyicisi” ni de içeren back-end veri analiz kodlamasını yapması için de, bilimsel programcı Steve Fulton’u tuttuk.

SSL’nin bir bilgisayar odası yoktu. SETI@home sunucu (server) sistemlerini tesisat dolabına koymuştuk. Bu durum, donanım arızalarına ve veri kayıplarına neden olan aşırı ısınmaya yol açıyordu. 2002 – 2003 döneminde, veritabanı sorunlarına çok fazla zaman harcadık. Projenin orijinal ömrü (2 yıl) geldi ve geçti fakat biz yine de, back-end veri analizlerini yapmadan çalıştırmaya devam ettik. Kullanıcı talebi hâlâ çok fazlaydı.

Mayıs 2002’de, UC Berkeley İnternet bağlantısı bant genişliği (Kazaa’nın popülaritesi nedeniyle) tükendi ve SETI@home, Cogent tarafından temin edilen, kendine ait adanmış bağlantıyla güçlendirildi.

Mart 2003’de, sonuçlarımızın back-end analizlerini tamamladık ve önde gelen aday sinyalleri Arecibo’da yeniden gözlemlemek üzere 24 saatimizi adadık. Bu yeniden gözlemler de tamamlandı ancak herhangi bir ilginç sinyal bulamadık.

2004 ve 2005’de paramızın çoğunu tükettik. İskelet takımımız (Cobb, Lebofsky, Korpela ve Bankay) yeni Boinc temelli versiyon üstünde çalışırken, aynı zamanda projeyi de çalışır durumda tutuyordu. Bir diğer sistem yöneticisi olan Court Cannick ile, geçiş konusunda bize yardım etmesi için çalışmaya başladık.

SETI@home Klasik’i bugünkü durumuna getiren yukarıda isimleri belirtilen kişilere -ve elbette kendilerini bu işe adayan, övgüye değer, sabırlı milyonlarca SETI@home katılımcısına- çok teşekkür ederiz. Proje dünya dışı zekâ (E.T.) bulamadı ancak tarihteki en geniş bilgisayarlı hesaplamayı oluşturdu, bilimsel hesaplamaları devrimsel hâle getirdi, bilimi dünya çapında milyonlarca kişinin evine soktu ve SETI’nin amaç ve yöntemlerine olan ilginin, küresel bazda artmasına yol açtı.

Ve her ne kadar SETI@home Klasik sona ermiş olsa da, biz SETI@home/BOiNC ile yolumuza devam ediyoruz ve pek yakında Arecibo’da, güçlü ve yeni, çoklu-yayılımlı gökyüzü araştırmasına başlayacağız. Ve kim bilir; hepimizin beklediği o yakalanması güç olan sinyali, belki de bulacağız!
Gaussian

 

Bu yazı, klasik SETI@home projesinin 15 Aralık 2005'de sonlandırılmasının ardından, SETI@home yöneticileri tarafından hazırlanmıştır.

» Metnin İngilizce orijinali için tıklayınYukarıya dön

» Anasayfa

Mesaj göndermek için tıklayın