About

Genel olarak Boinc

BOiNC, [email protected] Klasik gibi, “dağıtık işlem” (distributed computing) projeleri için gönüllü bilgisayar kaynaklarını kullanan (çalıştıran), bir “açık kaynaklı yazılım” platformudur.

BOiNC’in katılımcılar için temel felsefesi şudur: “Yararlı birşeyler yapabileceği halde, bilgisayarım neden boşta kalsın?”

Artık bilimsel araştırmalara siz de katılabilirsiniz! Bir bilgisayarınız varsa, BOiNC İstemci Yazılımı’nı kurarak, siz de bilimin her alanındaki bilimsel araştırma projelerine ve dünyanın birçok yerindeki üniversite araştırma projelerine destek verebilirsiniz.

BOiNC’in özellikleri çeşitli başlıklara ayrılır:

Bağımsız projeler arasında kaynak paylaşımı

Birçok farklı proje BOiNC’i kullanabilir. Projeler birbirinden bağımsızdır ve her biri kendi sunucu ve veritabanına sahiptir. Ancak projeler kaynakları paylaşabilirler. Şöyle ki; tüm katılımcılar aynı çekirdek istemci (core client)programı yüklerler ve bu program, çalıştırılmak istenen projeye özgü uygulama programını kendisi indirip çalıştırır. Katılımcılar hangi projeleri çalıştıracaklarına karar verip, kaynaklarını bu projeler arasında nasıl paylaştıracaklarını belirlerler. Belirlenen projelerden birisi bir sebepten dolayı durduğunda, bu proje için kullanılması öngörülmüş kaynaklar, diğer tescil edilmiş projeler arasında paylaştırılırlar.

Proje özellikleri

BOiNC’in getirdiği özellikler, dağıtık işlem projelerinin oluşturulmasını ve yönetimini basitleştirirler.

 • Esnek uygulama ortamı
  Yaygın dillerde (C, C++, Fortran) yazılmış mevcut uygulamalar, çok az bir değişiklik ile, hatta belki hiç değişiklik gerektirmeden, birer BOiNC uygulaması olarak kullanılabilirler. Bir uygulamanın çeşitli dosyalardan (programlar ve yönetim script’leri gibi) oluşmasının önemi yoktur. Ayrıca, bu uygulamaların yeni sürümleri kullanıcı müdahalesi gerekmeksizin güncellenebilir.
 • Güvenlik
  BOiNC çeşitli dış saldırılara karşı koruma sağlar. Örneğin, virüs yayılımına karşı koruma sağlamak üzere “genel anahtar şifrelemesi” ni esas alan dijital imza kullanılmaktadır.
 • Çoklu sunucular ve hata toleransı 
  Çalıştırılan projelerin farklı zaman programları ve veri sunucuları, bunların her bir tipi için de çoklu sunucuları olabilir. İstemciler otomatik olarak alternatif sunucuları tararlar. Eğer bütün sunucular durmuş ise, sunucuların normale dönmesi durumunda, olası bir taşmadan kaçınmak için exponential backoff yapar.
 • Sistem izleme araçları
  Zamana bağlı olarak değişen ölçümlerin (CPU yükü, ağ trafiği, veritabanı tablo büyüklükleri vs.) takibi için, BOiNC’in bünyesinde web-temelli bir sistem mevcuttur. Performans problemlerinin tespitini oldukça basitleştirir.
 • Kaynak kodu mevcudiyeti
  BOiNC bir “açık lisans” ile dağıtılmaktadır. Böylece, özel veya genel tüm dağıtık işlem projelerinde serbestçe kullanılabilir. Sadece ticari olarak kullanımına karşı bir kısıtlama söz konusudur. BOiNC uygulamalarının da açık kaynak kodu kullanmaları gerekmektedir. Her proje kendi sunucu sistemlerinin temin edilmesini ve yönetilmesini sağlamalıdır. Bu sistemler, açık kaynak elemanları (MySQL, PHP, Apache) kullanılarak kolayca hazırlanabilmelidirler.
 • Yüksek miktarlı veri desteği
  BOiNC, yüksek miktarlarda veri işleyen veya yüksek miktarda bellek kullanan uygulamaları destekleyebilir. Veri dağıtımı ve toplanması bir çok sunucuya yayılabilir ve kullanıcılar yüksek miktarlardaki verileri zorlanmadan transfer edebilirler. Kullanıcılar ağ bant genişlikleri ve disk kullanımları üzerinde sınırlamalar tanımlayabilirler. İş birimi, sadece onu kullanacak kimseye gönderilir.

Katılımcı özellikleriBOiNC, katılımcılarına aşağıdaki özellikleri sağlar:

 • Çoklu katılımcı platformları
  Yaygın olarak kullanılan birçok platform (Mac OS X, Windows, Linux ve diğer Unix sistemler) için BOiNC çekirdek istemcisi mevcuttur. İstemcinin çoklu işlemci desteği de vardır.

 • Web-temelli katılımcı arayüzleri
  Yeni üyelik tanımlanması, tercihlerin düzenlenmesi ve katılımcıların mevcut durumlarını izleyebilmeleri amacıyla,  BOiNC bünyesinde web-temelli arayüzler mevcuttur. Çok sayıda bilgisayar kullanımını kolaylaştırabilmek amacıyla, bir katılımcının tercih tanımlamaları, bu kullanıcıya ait diğer bilgisayarlara da otomatik olarak yayılır.

 • İşlerin stoklanabilmesi
  BOiNC çekirdek istemcisi, kullanıcı tarafından belirlenebilen bir süre için yetecek kadar işin (işlem biriminin) indirilmesini ve saklanmasını halledebilir. Böylece Internet bağlantı sıklığı azaltılabileceği gibi, projenin bir sebeple kesintiye uğradığı anlarda da istemcilerin çalışmalarına devam edebilmelerini sağlar.

Yukarıya dön

Boinc projelerine katılım

Sistem gereksinimleri

Aşağıdaki platformlar için birer BOiNC çekirdek istemcisi mevcuttur:

 • Windows (95 ve üstü)
 • Linux (X86 ve belki diğerleri üstünde)
 • Solaris/SPARC
 • Mac OS X

Özel bir donanım (işlemci hızı, bellek, disk alanı, vs.) ihtiyacı yoktur. Ancak, bu faktörler sizin bilgisayarınızda işlemek üzere alacağınız işin miktarını veya tipini sınırlayabilir. Her bir işlem biriminin ihtiyaç duyduğu minimum bellek ve disk ihtiyacı yanında, belli bir süre içinde tamamlanması da gerekmektedir. Bir BOiNC projesi, bir bilgisayarın işleyemeyeceği bir işlem birimini hiçbir zaman yollamaz.

Bir BOiNC projesine aşağıdaki şekilde katılabilirsiniz:

Mevcut bir [email protected] Klasik hesabınız varsa, » buraya tıklayın ve sonra katılmak istediğiniz
»
 proje nin web sitesine gidin.

Eski bir hesabınız yoksa, » ilgili projenin web sitesine girin ve bir üyelik hesabı (account) yaratın. Bunun için aşağıdaki türden bilgileri girmeniz gerekecektir:

 • Bir e-posta adresi
 • Bir kullanıcı ismi (gerçek isminiz veya bir takma isim-nickname)
 • Ülke (tercihen)
 • Posta Kodu (tercihen)

Size, üyelik anahtarınızı (account key veya account ID) içeren bir e-posta mesajı gönderilecektir.

BOiNC istemci programını » indirip yükleyin. Size bir proje URL’si ve bir üyelik anahtarı veya e-posta adresinizi ve şifrenizi soracaktır. Proje URL’sini ve üyelik anahtarını veya e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. (Üyelik anahtarı oldukça uzun olduğu için, gelen e-posta mesajından kopyalayıp buraya yapıştırmanızı tavsiye ederiz).

Hepsi bu kadar. Bundan sonra projenin web sitesine gidip, kullanıcı tercihlerinizi (user preferences)tanımlayabilirsiniz.

Bir üyelik hesabı altında birden fazla kullanıcı

Tek bir üyelik hesabıyla BOiNC’i birden fazla kullanıcıda (bilgisayarda) çalıştırabilirsiniz. Yukarıdaki şekilde bir hesap yarattıktan sonra, yeni kullanıcıları iki şekilde ilave edebilirsiniz:

 • BOiNC istemcisini her bir kullanıcıya ayrı ayrı indirip kurabilirsiniz ve proje URL’sini ve hesap anahtarını yukarıda söylendiği gibi her seferinde girersiniz.
 • Eğer yeni kurulacak olan bilgisayar, mevcut olan ile aynı türden ise, BOiNC kurulu olan dizini olduğu gibi yeni bilgisayara kopyalayabilirsiniz.

BOiNC istemcisinin kendisine ait bir BOiNC ana dizini vardır. Eğer bilgisayarlar bir ağ ortamını paylaşıyorlarsa bile, her bir bilgisayar için ayrı bir BOiNC ana dizini açılması gerekir. Aynı dizini paylaşamazlar.

Yukarıya dön

[email protected] Klasik –> BOiNC geçişi

1. Eğer [email protected] Klasik projesine 23 Mart 2005 tarihinden önce katıldıysanız, BOiNC projesinde sizin için otomatik olarak oluşturulan bir hesaba sahipsiniz demektir. Bu hesap, Klasik hesabınızla bağlantılanmıştır ve önceki işlem toplamlarınızla birlikte, kayıt tarihinizi de göstermektedir.

Bu eski hesabınıza erişebilmek ve etkin duruma getirmek için, » buradaki formu doldurmalısınız. Bilgilerinizi girdikten sonra, bir “hesap anahtarı” nı (rasgele oluşturulmuş bir dizilim) içeren e-posta mesajı alacaksınız.

BOiNC istemci programını » indirip yükleyin. BOiNC yazılımını çalıştırdığınızda, program size bu hesap anahtarını soracak. Size gelen mesajdaki hesap anahtarını kopyalayıp, ilgili bölüme yapıştırmanız yeterli olacaktır.

2. Eğer önceden kayıtlı bir [email protected] Klasik hesabınız yoksa, yeni bir hesap oluşturmak ve BOiNC projelerine katılmak için, » buraya tıklayın.

Yukarıya dön

BOiNC: Kurallar ve Politikalar

[email protected]’u sadece yetkilendirilmiş bilgisayarlarda çalıştırın

[email protected]’u sadece size ait ya da sahibinden izin aldığınız bilgisayarlarda çalıştırın. Bazı şirketlerin ya da okulların, [email protected] gibi projelerin kendi bilgisayarlarında çalıştırılmasını yasaklayan kuralları vardır.

[email protected] bilgisayarınızı nasıl kullanır 

Bilgisayarınızda çalıştırıldığında, [email protected] bilgisayarınızın CPU gücünün, disk alanının ve internet (ağ) bant genişliğinin bir kısmını kullanır. [email protected] tarafından kaynaklarınızın ne kadarının ne zaman kullanılacağını denetleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızın tamamladığı iş, ilgili web sitesinde de belirtildiği gibi, [email protected]’un amacına katkıda bulunur. Uygulama programları zamanla değişebilir.

Gizlilik politikası

[email protected] hesabınız, sizin seçeceğiniz bir isimle tanımlanır. Bu isim [email protected] web sitesinde, bilgisayarınızın [email protected] için tamamladığı işlerin bir özeti ile görünebilir. Tanınmak istemiyorsanız, kimliğinizi ortaya çıkarmayacak bir isim seçmelisiniz.

[email protected]’a katıldıysanız, bilgisayarınıza ait bilgiler (işlemci tipi, bellek kapasitesi vs. gibi), [email protected] tarafından kayıt edilir ve bilgisayarınıza ne tür bir iş verileceğini kararlaştırmak için kullanılır. [email protected] web sitesinde, bu bilgiler de gösterilecektir. Bilgisayarınızın bulunduğu yerle ilgili (yani domain adı veya ağ adresi gibi) hiçbir bilgi web sitesinde gösterilmez.

[email protected]’a katılmak için, e-posta alabileceğiniz bir adres vermek zorundasınız. Bu adres [email protected] web sitesinde gösterilmeyecektir ve başka kurumlarla da paylaşılmayacaktır. [email protected] size periyodik e-postalar gönderebilir; fakat bundan da vazgeçip, iptal edebilirsiniz.

[email protected]’u çalıştırmak güvenli midir?

İnternet’ten bir program indirirken, bir riski de beraberinde almış olursunuz: İndirilen program tehlikeli hatalar içerebilir ya da indirdiğiniz sunucu (server) “hack”lenmiş olabilir. [email protected] bu riskleri en aza indirgemek için, çok çaba sarf etti. Uygulamalarımızı çok dikkatli bir şekilde test ettik. Sunucu sistemlerimiz (server), bir programla (firewall) koruma altında olup, yüksek güvenlik için düzenlenmişlerdir. Program indirmelerinin doğruluğundan emin olmak için, tüm çalıştırılabilir dosyalar, İnternet’e bağlı olmayan güvenli bir bilgisayarda dijital olarak imzalanmıştır.

[email protected]’un çalıştırdığı uygulamalar, bazı bilgisayarlarda aşırı ısınmaya neden olabilir.
Bu olursa, [email protected]’u çalıştırmayı durdurun ya da CPU kullanımını kısıtlayan bir
» yardımcı programı kullanın.

[email protected], Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. BOiNC, Kaliforniya Üniversitesi’nde geliştirilmiştir.

Yükümlülük

[email protected] ve Kaliforniya Üniversitesi, bilgisayarınızda meydana gelebilecek bir hasardan, veri kaybından veya [email protected]’a katılmaktan kaynaklanan herhangi bir diğer olaydan dolayı, yükümlülük kabul etmez.

Diğer BOiNC projeleri

[email protected] gibi, diğer projeler de aynı platformu; BOiNC’i kullanır. Bu projelerden birine veya daha fazlasına katılmayı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Diğer projelere katıldığınızda, [email protected]’a ait yapılacak bir iş olmadığı zaman, bilgisayarınız daha yararlı çalışmış olacaktır.

Yukarıya dön

BOiNC İstemci Yöneticisi (Boinc Client Manager)

Windows, Linux ve Mac OS X işletim sistemleri için Boinc Manager programı mevcuttur. Program bilgisayarınızın diskini, ağ kaynaklarını (İnternet) ve mikroişlemci kaynaklarını kullanır. İşletim sisteminiz açıldığında, Boinc Manager da başlatılır.

Boinc Manager, Windows’da “system tray” de yer alan bir simge ile gösterilir.
Mac OS X’ da ise, menü çubuğu ve dock’taki simgelerle gösterilir.